TIPY - Jak oblékat děti do školky na podzim

Ptáte se mě, jak oblékat děti do lesní školky a na výlety do přírody v podzimním proměnlivé počasí. Jestli raději softshellky nebo gumogatě a jestli raději flísovou čepici nebo kukličku z merino vlny. Rozhodla jsem se, že sepíšu pár bodů co se osvědčily nám za těch pár let chození do lesní školky. 
 
CIBULOVÁNÍ 
= oblékání více tenčích vrstev na sebe. To je základní rada, kterou Vám poradí jak teta v klasické školce tak skautský vedoucí na výletě. Dítě si tak může "teplost" oblečení regulovat podle aktuálních potřeb, podle aktuální tělesné námahy a aktivity v lese.g2179-detska-soft.-bunda-zelena-petrolejova-seda-auta-rozepnuta
První vrstva - na podzim často používáme pouze bavlněné tričko. Pokud ale chcete, aby teplotní komfort byl vynikající doporučujeme vybrat funkční oblečení ideálně z přírodních materiálů, které bude dobře odvádět pot od těla, hřeje přesně tak, jak je třeba a zabrání přehřívání. V naší nabídce najdete naše oblíbené jemné merino oblečení nebo bambusové oblečení. Merino vrstva má navíc jednu vynikající vlastnost - hřeje i když je mokrá a to se do školky set sakra hodí :-) navíc je antibakteriální a je vhodná i pro citlivou atopickou pleť.
Druhá vrstva - používáme tenčí fleecovou mikinu. Nejvíc se nám osvědčila mikina, která má vepředu celorozepínací zip. Jednak se dobře obléká i svléká a jednak jí může dítě rozepnout a tím jen trochu "vyvětrat".

 

Třetí, svrchní vrstva - na podzim je ideální softshellová bunda z tzv. "zimního softshellu", který má na rubové straně jemnou vrstvu fleecu a softshellové kalhoty. Softshellka neprofoukne a zvládne i kratší déšť (nenahradí ale pláštěnku!), zároveň je ale prodyšná a děti pod bundou nebudou zpocené. Při výběru bundy věnujte pozornosti i kapuci aby byla dostatečně velká a ideálně s kšiltíkem, který se při dešti fakt hodí. Počítejte také, že softshellová bunda a kalhoty z druhé ruky vydrží bohužel co se týče vodeodolnosti o kus méně a doporučuji je tak brát pouze jako náhradní řešení.
 
CO NA HLAVUchyjnzgdusukko-b
Na podzimní počasí určitě čepici v podstatě vždy. Ale zase ne moc teplou. Nám se osvědčila u staršího Skřítka na podzim elastická úpletová čepice a případně k ní i úpletový tunelový nákrčník. Tunelové nákrčníky jsou parádní vynález! Děti si je prostě sami jednoduše přetáhnou přes hlavu na krk a dál nic nemusí řešit. Nikde se nic nemotá, nezavazí a složitě nezapíná. Přetáhnou a hotovka. Pokud by byl nějaký nečas, hodí se pak přibalit do batůžku i softshellovou čepici, která nezabere prakticky žádné místo a když začne mrholit, bude se safra hodit. U menších dětí sáhněte po jednovrstvé kukličce ze 100% merina nebo bambusové dvouvrstvé. Zabijete tak všechny mouchy jednou ranou - kuklička zakryje čelo, krk i tváře. Nemusíte tak řešit ani nákrčník ani to, že by si dítě čepici sundávalo a někde ztrácelo. 
 

nepromokave-kalhoty

GUMOGATĚ A GUMOBUNDY ANO ČI NE?
Jsou nejen v lesních školkách ale i u široké veřejnosti na běžné oblékání dětí na podzim a zimu hodně oblíbené. Já z nich ale tak nadšená nejsem. Gumogatě a gumobundy doporučuji nosit pouze v případě, kdy opravdu prší nebo je po dešti a je jasné, že se opravdu jde skákat do kaluží. Rozhodně je nedoporučuji jako běžné každodenní oblečení pro děti do lesní školky od října do dubna nebo na výlety po horách. Počítejte s tím, že v lesní školce jsou děti drtivou většinu dne v jednom oblečení a gumogatě a gumobunda nejsou prostě vůbec ale vůbec prodyšné. Děti se v nich při té tělesné aktivitě, kterou venku mají, doslova paří ve svém vlastním smraďoučku a teploučku (stejně tak jako třeba v holínkách), pokud navíc pod nimi nemají ani funkční oblečení tak opravdu není o co stát.
Gumogatě a gumobundy jsou prostě určené přesně na to, pod jakým názvem se většinou prodávají - oblečení do deště. Doporučuji je tedy používat přesně na to :-) ideální je mít jeden gumo-gaťo-bundo set stále ve školce pro případy, kdy prší a děti jdou ven ať si to můžou náležitě užít! 

71711400_2789764314368150_9078427258665828352_n

 

NESMÍ CHYBĚT POUTKO A POŘÁDNÉ KAPSY NA POKLADY
Další blbinkou, která hodně zjednoduší provoz ve školce i u vás doma je poutko na pověšení. Zdá se to jako maličkost ale není :) V tomto musím dát palec nahoru softshellovým kalhotám Unuo, které mají poutko na pověšení i u softshellových gatí a to se v lesní školce opravdu hodí. Když náš Skřítek přijde ze školky domů, už v chodbě ze sebe sundá všechny svrchní vrstvy a pověsí si je na háček v chodbě, kde případně doschnou a odpadá z nich přebytečné bahno :-D 

 

Oblékání je ale hodně individuální záležitost. Rozhodně doporučuji - ptejte se dětí co je jim pohodlné, co se jim líbí, co se jim dobře obléká a v čem se dobře cítí. Vždy volte raději oblečení, které se dobře a jednoduše obléká a které bude kvalitní jak po stránce funkčnosti všech zapínání a suchých zipů tak po stránce materiálové - nepromokavost, prodyšnost. Děti v lesní školce drtivou většinu dne tráví v jednom oblečení a nepřevlékají se stále tam a zpět jako v klasické školce, proto výběr nepodceňujte. 

zdroj obrázků: www.lesniskritek.cz,  www.tchibo.cz